Rus News Journal

On the championship on armsportu 115 sportsmen have gathered in Izhevsk

the Open championship of Udmurtiya on armsportu passed on November, 27th in the first case UdGu. To be overcome for a rank of the strongest there have arrived 115 sportsmen from all republic. From them 86 persons – men, and 29 – women. All of them representatives of the Izhevsk high schools, high schools from Zavjalovsky, Uvinsky, Igrinsky, Debessky, Sarapulsky areas of Udmurtiya. And also there were representatives and from Naberezhnye Chelny, informs a press - the attache of the Ministry of physical training, sports and tourism of Udmurtiya Shadrin`s Hope .  

the Photo: Minsportturizma Udmurtiyas.

the Photo: Minsportturizma Udmurtiyas.

Names of winners and prize-winners (all-round – the left hand and a right hand) on categories:

WOMEN

the Weight category to 50 kg :

1)       Ekaterina Surich (IzhGTU)

2)       Maria Bobkova (IzhGTU)

3)       Victoria Timchenko (IzhGTU)

the Weight category to 55 kg :

1)       Alfija Kasimova (Uva)

2)       Marina Suvorov (UdGU)

3)       Christina Valiahmetova (Emb. Boats)

the Weight category to 60 kg :

1)       the Dyne of Sabitova (IzhGTU)

2)       Natalia Laguza (Emb. Boats)

3)       Albina Bozhirjan (UdGU)

the Weight category to 65 kg :

1)       Olga Orehova (Emb. Boats)

2)       Olga Jufereva (Debesy)

3)       Gulina Mullanurova (UdGU)

the Weight category to 70 kg :

1)       Alija Shamsieva (Emb. Boats)

2)       Maria Lozhkin (IzhGsHA)

3)       marine Belyh (Game)

the Weight category over 70 kg :

1)       Hope of Zagrebina (IzhGsHA)

2)       Alexander Bortnikova (IzhGTU)

3)       Natalia Perevoshchikova (UdGU)

MEN

the Weight category to 55 kg :

1)       Irek Zijatdinov (Emb. Boats)

2)       Alexander Cheremnykh (UdGU)

3)       Evgenie Stolbov (IzhGTU)

the Weight category to 60 kg :

1)       Vitaly Krasnoperov (Sarapul)

2)       Ivan Damians (UdGU)

3)       Igor Romanov (IzhGSHA)

the Weight category to 65 kg :

1)       Ilshat Iksanov (IzhGsHA)

2)       Ildar Fajshanov (Emb. Boats)

3)       Dmitry Kostyuk (UdGU)

the Weight category to 70 kg :

1)       Vitaly Dengin (UdGU)

2)       Konstantin Kolomiets (IzhGTU)

3)       Has named Ajrapetjan (UdGU)

the Weight category to 75 kg :

1)       Michael Tyulkin (UdGU)

2)       Vadim Uljashev (Emb. Boats)

3)       artem Smiths (IzhGTU)

the Weight category to 80 kg:

1)       Andrey Beljaev (IzhGSHA)

2)       Andrey Korjakin (Zavjalovo)

3)       Alexander Botalov (UdGU)

the Weight category to 85 kg :

1)       Marat Salitov (Emb. Boats)

2)       Diamond Zakirov (Emb. Boats)

3)       Alexander Ohotnikov (UdGU)

the Weight category to 90 kg :

1)       Nikolay Pechenkin (IzhGsHA)

2)       Andrey Maksimov (Game)

3)       Alexey Russky (UdGU)

the Weight category over 90 kg :

1)       Lenar Ilaletdinov (IzhGTU)

2)       Sevastjan Danasienko (Zavjalovo)

3)       Alexey Luzin (IzhGTU)

 

In command offset the away team from Naberezhnye Chelny was in the lead, 2 - e the place has got to IzhGsHA, and 3 - e – UdGU.

the Photo: Minsportturizma Udmurtiyas.