Rus News Journal

The Kremlin named names of first hundred managers from a personnel reserve of the president

the Official site of the Kremlin today has published the list of the persons included in first hundred of a reserve of administrative shots, being under home nursing of the president of the Russian Federation. TV the presented list it is possible to see employees of the ministries, deputies, heads of cities, chairmen of the board and general directors of the large companies.

as the head of Presidential Administration Sergey Naryshkin earlier has informed, these people are offered by the expert community consisting of 170 most known and authoritative people. Age reservists - from 25 till 50 years.

he also has specified that the personnel reserve consists of three levels - presidential, federal, subektovogo, and in presidential 1211 candidates are written already down.


the LIST of the PERSONS INCLUDED In FIRST HUNDRED RESERVE of the ADMINISTRATIVE SHOTS which are UNDER HOME NURSING of the PRESIDENT of the RUSSIAN FEDERATION

p/ pf. And. About kandidatagod rozhdenijamesto rabotydolzhnost

Representatives of federal public authorities

1. Barinov Igor Vjacheslavovich1968Gosudarstvennaja Duma FS RFDeputat

2. Belozerov Oleg Valentinovich1969RosavtodorRukovoditel

3. Budargin Oleg Mihajlovich1960Apparat of the plenipotentiary of the President of the Russian Federation in SFOPomoshchnik the plenipotentiary

4. Velmjajkin Sergey Fedorovich 1978 RossiiDirektor of Department

5. Vovchenko Alexey Vitalevich1975RostrudZamestitel of the head

6. Voskresensky Stanislav Sergeevich1976Minekonomrazvitija RossiiZamestitel Ministra

7. Goncharov Vladimir Aleksandrovich
1972 Managements across the Rostov region

8. Gorbachik Tatyana Vladimirovna1970Mintrans RossiiDirektor Departamenta

9. Denisenko Oleg Ivanovich 1962 Duma FS RfDeputat

10. Zhukov Andrey Viktorovich1971Mintrans Rossii Nachalnik Severo - the Western multi-region management of the state road supervision

11. Zubkov Igor Valerevich1970Apparat of the plenipotentiary of the President of the Russian Federation in TSFOPomoshchnik the plenipotentiary of the President of the Russian Federation

12. Izotov Anna Vladimirovna1976FsT RossiiNachalnik of management

13. Loaves Igor Evgenevich1968Minpromtorg RossiiDirektor Departamenta

14. Kibovsky Alexander Vladimirovich1973RosohrankulturaRukovoditel

15. Kovalchuk Boris Jurevich1977Apparat Pravitelstva RFDirektor Department

16. Kosachev Konstantin Iosifovich1962Gosudarstvennaja Duma FS RFPredsedatel of committee

17. Kurbatov Mihail Jurevich1981Minekonomrazvitija RossiiDirektor Departamenta

18. Manturov Denis Valentinovich1969Minpromtorg RossiiZamestitel Ministra

19. Minh Harry Vladimirovich1959Apparat Pravitelstva RFDirektor legal department

20. Naumov Stanislav Aleksandrovich1972Minpromtorg RossiiStats - the secretary - the deputy minister

21. Novak Alexander Valentinovich1971Minfin RossiiZamestitel Ministra

22. Socks Konstantin Jurevich1978Apparat Pravitelstva RFZamestitel directors of Department

23. Pepeljaeva Liana Vitalevna 1965 Duma FS RfZamestitel of the chairman of committee on the financial markets

24. Rakova Anastas Vladimirovna1976Minregion RossiiZamestitel Ministra - stats - the secretary

25. Reshetnikov Maxim Gennadevich1979Minregion RossiiDirektor Departamenta

26. Savatjugin Alexey Lvovich1970Minfin RossiiDirektor Departamenta

27. Savelyev Oleg Genrihovich1965Minekonomrazvitija RossiiZamestitel Ministra

28. Slepnev Andrey Aleksandrovich1969Minselhoz RossiiZamestitel Ministra

29. Tokarev Vladimir Aleksandrovich1977RoszheldorZamestitel of the head

30. Herbalists Maxim Aleksandrovich1974Minregion RossiiZamestitel Ministra

31. Trunin Ilya Vjacheslavovich1976Minfin RossiiDirektor Departamenta

32. Turchak Andrey Anatolevich1975Sovet Federatsii of Federal Meeting of Russian FederatsiiZamestitel of the Chairman of the Commission of Council of Federation on affairs of youth and tourism

33. Fomitchyov Oleg Vladislavovich1977Minekonomrazvitija RossiiDirektor Departamenta

34. CHinilin Paul Jurevich1971Apparat of Government RfZamestitel of the Director of Department

35. Shadaev Maksut Igorevich 1979 President RFPomoshchnik of the Head

36. Spheres Andrey Vladimirovich 1971 RossiiDirektor of Department

Representatives of regional authorities

37. Azarov Dmitry Igorevich1970Pravitelstvo of the Samara region the Minister of natural resources and preservation of the environment

38. Akimov Maxim Alekseevich1970Administratsija of the Kaluga region Vitse - the governor

39. Aleksandrov Alexey Olegovich1960Pravitelstvo Moskvy Prefekt of the Central administrative district of a city of Moscow

40. Brovko Anatoly Grigorevich1966Administratsija of the Volgograd region the Assistant to the head of administration under investments and trade

41. Gajzer Vyacheslav Mihajlovich 1966 Republics KomiZamestitel of the head of Republic - the Minister of Finance

42. Gaplikov Sergey Anatolevich1970Kabinet Ministrov Chuvashsky RespublikiPredsedatel of the Cabinet

43. Ilinyh Sergey Evgenevich 1975 the Tomsk region the Assistant to the governor on social policy

44. Ismagilov Rashid Faatovich1960Administratsija of Leningrad region Vitse - the governor

45. Kujvashev Evgenie Vladimirovich1971Merija TjumenMer of a city

46. Kuvshinnikov Oleg Aleksandrovich1965Merija Cherepovets Volgograd oblastimer cities

47. Kulagin Dmitry Vladimirovich1968Zakonodatelnoe Sobranie of the Orenburg region the Chairman

48. Kulichenko Vadim Petrovich1973Pravitelstvo of the Samara region the Vice-president - the Minister of health and social development

49. Matveeva Elena Jurevna1966Pravitelstvo of the Kaliningrad region the Minister of Finance

50. Metshin Ilsur Raisovich1969Administratsija of KazanMer of a city

51. Meshcherjakov Terenty Vladimirovich1974Zakonodatelnoe Meeting Sankt - PeterburgaDeputat

52. Miskevich Evgenie Vasilevich1978Pravitelstvo of the Tyumen region the Chief of central administrative board of building

53. Neterebsky Oleg Viktorovich 1960 MoskvaRukovoditel of Department of work and employment

54. Nikiforov Nikolay Anatolevich1982Tsentr of information technologies of Republic Tatarstan the General director Tatarstan

55. Redin Evgenie Vladimirovich1969Zakonodatelnoe Sobranie Cheljabinsky oblastipervyj the vice-president

56. Svatkovsky Dmitry Valerevich 1971 the Nizhniy Novgorod region the Minister of an investment policy

57. Sokolov Maxim Jurevich1968Pravitelstvo Sankt - PeterburgaPredsedatel of Committee on investments and strategic projects

58. Dry Valery Aleksandrovich1965Pravitelstvo Permsky krajapredsedatel the Governments

59. Jarin Andrey Veniaminovich1970Pravitelstvo Kabardino - Balkarsky RespublikiPredsedatel of the Government

Representatives of business

60. Akimov Konstantin Vladimirovich1969 LPK Kontinental Management the Chairman of board of directors

61. Andreev Feodor Borisovich1966OaO the Russian railways the Senior vice-president

62. Antsev George Viktorovich1961OaO NPP Radar MMS the General director - the chief designer

63. Arutyunov Alexander Borisovich1971VaO Intourist the President

64. Batkibekov Said Beletbekovich1977Kompanija the Three of Kepital Partners Limited the Vice-president

65. Baumgertner Vladislav Arturovich1972OaO Uralkaly the General director

66. Bobrovnikov Boris Leonidovich1960 Krok Inkorporejted the General director

67. Bokarev Andrey Removich1966OaO UK Kuzbassrazrezugol the Chairman of board of directors

68. Borodin Paul Andreevich 1971 fund of assistance to development of economic strategy the Assistant to the general director

69. Bulygin Alexander Stanislavovich1968Obedinennaja the company RUSAL the Chairman of the board, the General director

70. Burenin Andrey Viktorovich1974Ao Renova - management AG the Financial director

71. Volozh Arcady Jurevich1964Kompanija of Open Company Yandex the General director

72. Grigoriev Alexander Valerevich1963OsAo Ingosstrah the General director, the Chairman of the board

73. Dergunova Olga Konstantinovna1965OaO Bank VTBCHlen Boards

74. Dubinsky Andrey Jurevich1960Gruppa of companies BDO Unikon the General director

75. Zadornov Mihail Mihajlovich1963ZaO VTB 24 The president - the Chairman of the board

76. Ivlev Alexander Vladimirovich1967 Ernest end Young (CIS) B. V the Partner, the councillor of directors of the company in the CIS

77. Izosimov Alexander Vadimovich1964OaO Vympelcom the General director

78. Kozitsin Andrey Anatolevich 1960 UGMK - Holding the General director

79. Mednikov Dmitry Jurevich1980Glavnaja edition ESMI the Russian Information channel the Editor-in-chief

80. Melamed Leonid Adolfovich1967OaO AFK System the President

81. Menshchikov Vladislav Vladimirovich1959OaO air defence Concern Diamond - Antej the General director

82. Mishustin Michael Vladimirovich1966UfG Asset Management

83. Moskalenko Alexey Anatolevich1981OoO LLK Interneshnl the Deputy the head of department of legal maintenance

84. Pertsovsky Alexander Naumovich1968Investitsionnaja the company the Renaissance the capital the Chairman of the board

85. Pleshakov Olga Aleksandrovna1965Aviakompanija transaero the General director

86. Popova Tatyana Jurevna1972Gosudarstvennaja corporation - Fund of assistance to reforming of housing and communal services of the Deputy the general director - the head of the Device of Fund

87. Rashevsky Vladimir Valerevich1973Sibirsko - the Ural power company ( SUEK ) The general director and the Chairman of the board

88. Hasis the Lion of Aronovich1966X5 Retail Group N. V. The main chief executive, the Chairman of the board

89. Shahs Oleg Fedorovich1969ZaO the Center of administrative, economic and legal initiatives Strategy the Vice-president

90. Judaeva Xenia Valentinovna1970Sberbank RossiiGlavnyj the economist

91. Jurev Evgenie Leonidovich1971Investitsionnaja group Aton the President

Representatives of a science, education, public organisations

92. Wolves Andrey Evgenevich1960Moskovsky management school Skolkovo the Rector

93. Verbitsky Vladimir Konstantinovich1959Rossijsky institute direktorovpervyj the deputy director

94. Djakova Elena Grigorevna1965Obshchestvennaja chamber of the Russian Federation, Institute of philosophy and the right of Ural branch RaNvedushchy the research assistant

95. Guriev Sergey Maratovich1971Rossijsky economic shkolarektor

96. Livanov Dmitry Viktorovich1967Moskovsky institute of a steel and splavovrektor

97. Matishov Dmitry Gennadevich1966Juzhnyj centre of science of the Russian Academy of Sciences, Southern federal universitetzamestitel the chairman, managing oceanology stand

98. Mironjuk Svetlana Vasilevna1968FgUp RAMI RIA News the Editor-in-chief

99. Nazarov Vladimir Stanislavovich1982Institut of economy transitive periodazavedujushchy laboratory of budgetary federalism

100. Urlichich Yury Matevich1962Rossijsky of scientific research institute space priborostroenijageneralnyj the director - the general designer